<р> Patrika rybári z hradeckého Mountfieldu delí od semifinále jediná vychytaná výhra. Lepšie ako súperi sú na tom po nedeľu aj Ján Lašák z Liberca a jeho chomutovskej menovec Laco. A tak je dosť možné, že ak ide o gólmanov, ponesie sa boj o titul vo slovenské réžii.
Nič prekvapivého, pretože z ôsmich účastníkov play-off má slovenský jedničku päť (!) Klubov (okrem spomínaných ešte Litvínov), navyše v Třinci je dvojkou Peter Hamerlík, ktorý ale v nedeľu nastúpil od začiatku.A spieva Ak skupina Chinaski, že “každá česká vlajka má slovenský klin”, potom situáciu v tuzemskej lige možno ľahko parafrázovať, len namiesto slova “vlajka” vložte “bránka”.
“Je to dobrá známka pre slovenský hokej, “tvrdí Čiliak.
pre slovenské iste.
Čo však pre ten český?
A čím to je, že extraliga zažíva taký príliv českých brankárov?
“Zásadným faktorom sú tabuľky. Za slovenského gólmana je nemusíte platiť.Ak si môžete vybrať medzi českým a slovenským brankárom na rovnakej úrovni, pričom za českého platíte tabulkovné, je jasné, že si vyberiete lacnejší variant, “opisuje Zdeněk Orct, predtým skvelý ligový brankár a dnes tréner brankárov v Litvínove.
A jeho klub je aj dôkazom, ako slovenská expanzie funguje. Keď pred dvoma rokmi po titule odchádzal Pavel Francúz do Ruska, prial si tréner Rulík namiesto neho Pavla Kantora z Hradca Králové. Lenže márne.
Miesto státisícov, ktoré by za Čecha Kantora museli zaplatiť, vzali radšej Slováka Janusa. Zadarmo. “Z ekonomickej stránky tomu rozumiem. Z profesijné ma to štve. Mám vytypovaného brankára v prvej lige.Ale potom sa pozriem, že ho vlastní ten a ten tím, a sme na začiatku, “hovorí Orct.
Skrátka kúpiť českého gólmana z iného klubu je drahý špás, a tak sa tímy pozerajú do cudziny, pričom Slovensko je prvá voľba. Navyše tunajšie brankári sú preverení, kvalitou rozhodne nezaostávajú, čo dokazuje aj tohtoročné play-off. A presun do Česka je láka.
“Pre tých chlapcov je to krok dopredu, česká liga má vyššiu kvalitu, aj finančne si zrejme polepší.To dobrí českí gólmani nejdú na Slovensko, idú chytať von, “pridáva Orct ďalšie proslovenské dôvody.
Áno, brilantní českí gólmani ako Francúz či Furch odišli do KHL, ďalší reprezentanti sú v NHL, mnohé nádeje v amerických juniorkách . Napriek tomu môže byť príliv Slovákov pre národný tím časovanou bombou. Je logické, že na exponovanom mieste v zostave nechcú koučovi experimentovať a čakať, až brankár z ich produkcie dozreje. Preto hľadajú jednotku v cudzine.
“Klub si vychováva brankára, ale tí sa potrebujú vychytať. Je ťažké ich po juniorke postaviť do extraligovej bránky.Od nás tiež občas niekto chce mladého brankára, ale aj on nám musí zaplatiť tabuľky, čo ho často odradí. Je to začarovaný kruh, “vie Orct.
Jednotlivé príbehy českých brankárov, ktorí teraz bojujú o titul, však velí nezovšeobecňovať. Áno, 23-ročný Patrik Rybár, syn niekdajšieho slovenského reprezentanta, si rozhodne po dvoch rokoch vo slovenského lige teraz v Hradci polepšil. Zrejme aj 35-ročný Ján Laco po piatich sezónach v KHL berie Chomutovská koncert ako lukratívnejšie destináciu ako úplný návrat domov.Ale osudy Lašáka a Čiliaka, dvoch odchovancov zvolenského hokeja, sa v niečom líšia.
37-ročný Lašák v slovenskom lige odchytal len 59 zápasov, čo je skoro rovnaké číslo ako počas minulej sezóny v Liberci. Naopak, v Česku je dlhoročnou stálicou, veď roky patril Pardubicím, s ktorými získal titul. Vlani ho zopakoval u Bielych Tigrov.
Liberecký brankár Ján Lašák zasahuje.
Aj Čiliak je “českú” istotou. Pred 11 rokmi, v jeho pätnástich, ho zlákala Kométa. Vykukla si ho na slovenskom majstrovstvách 9. tried a Čiliak vtedy neváhal, hoci neskôr v slovenských kluboch hosťoval.”Myslím, že to bolo najlepšie rozhodnutie, aké som mohol v kariére urobiť.”
Už pred tromi rokmi zažil s Kometou finále, teraz sa o neho bude biť znova. A najskôr bude stáť na druhej strane tiež Slovák. “Všetci sú to výborní gólmani, čo ukazovali celú sezónu,” hovorí ku krajanom.
Tak ktorá česká bránka bude mať najlepšie slovenské klin?